Forældre og Fødsel har fødekar, du kan leje. Hvis du er medlem af foreningen, er reservation gratis. Et medlemsskab koster blot 330,- og så er du samtidig med til at støtte foreningens arbejde. Hvis du ikke er medlem, er prisen kr 650,- . Reservationen gælder først, når der er betalt. Prisen inkluderer 2 plastindlæg, som medfølger karret. Derudover skal man selv sørge for transporten.

Ønsker du at melde dig ind i foreningen, kan du spare et ekspeditionsgebyr ved at melde dig ind hos den, der bestyrer fødekaret. Se listen nedenfor.

Skal du føde, og ønsker du at leje et kar, så:

  1. Start med at kontakte udlejeren i dit område og hør, om der er et ledigt kar omkring din termin
  2. Når du har fået bekræftet, at der er et ledigt kar, bestiller du via udlejeren. Oplys om du ønsker at melde dig ind i foreningen samtidig og send dine oplysninger til udlejer.
  3. Udlejer bekræfter udlejningen, og du modtager faktura på mail.
  4. Når betalingen er registreret, er reservationen gennemført.
  5. Kort tid inden, du skal have karret, kontakter du udlejer og aftaler et tidspunkt for afhentning. Står karret hos en anden lejer, henter du karret der.
  6. Når du har født, kontakter du udlejeren og aftaler, hvornår du leverer karret tilbage.

Vort system er baseret på reservationer, og vi kan ikke nå at leje karret ud igen ved sen afbestilling. Det er reservationen, du betaler for. Derfor tilbagebetaler vi halvdelen af beløbet, hvis karret aflyses, inden det skulle have været afhentet.

HUSK også vores retningslinier for leje af Forældre og Fødsels fødekar !

Vi har flere forskellige typer fødekar:

De formstøbte kar skal transporteres plant enten på trailer (minimum 125cm bred), i kassevogn eller med fragtmand.

Vores fødekarudlejere bor spredt over hele landet. Emailadressen og telefonnumre til vores fødekarudlejere står nederst på denne side. Kontakt en udlejer i god tid, hvis du har spørgsmål eller vil leje kar.

Kontakt os hvis du vil høre nærmere.

Navnpostnr.tlfemail
Fødekar bestyrer
Astrid Givard Frederiksen838281942910astridgivard@fogf.dk
Christine H. Clayton930098469036christine.h.c@fogf.dk
Camilla Robbert780035101187camillar@fogf.dk
Randi Jørgensen892089151974randi@fogf.dk
Anita Storgaard862030880358anita.storgaard@fogf.dk
Anna Ladefoged559164491393anna@fogf.dk
Rikke Thordahl640021616821rikket@fogf.dk
Louise A. Hemmingsen410060811085louise@fogf.dk
Mie Thorsø320030880358anita.storgaard@fogf.dk
Rikke Brandt375123988148rikke@fogf.dk
Loading...
Loading...
Loading...
Incorrect slider name. Please make sure to use a valid slider slug.
BLIV MEDLEM